Slide 1 Slide 1
Kurul Hizmetlerimiz Ödül Alanlar Makaleler Medyada Biz Eğitimler Bildirgeler
Vali Lekesiz’e ‘Hoşgörü’ ödülü verildi

 ANTAKYA HABER AJANSI

Toplumsal Etik Derneği’nin ‘2011 Meslekte Etik Davranışları Teşvik Ödülleri’, Ankara Ticaret Odası’nda (ATO) düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

Törende, Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz’e, Hatay’ın hoşgörü iklimine yaptığı katkılardan dolayı ‘Hoşgörü Ödülü’ verildi.

Ödülünü Türk İdareciler Derneği Genel Başkanı Saffet Arıkan Bedük ve Sayıştay Baş Denetçisi Okay Görür’ün elinden alan Vali Lekesiz yaptığı konuşmada, ‘Sevginin, barışın ve hoşgörünün Türkiye’deki önemli merkezlerinden biri olan Hatay’dan geliyorum. Hepinize sevgi ili Hatay’ın güzel insanlarının selamlarını getirdim’ dedi. Lekesiz, ‘Hoşgörü ve Hatay adeta iç içe girmiş iki kavram. Anadolu coğrafyası Mevlanaların, Yunus Emrelerin, Hacı Bektaşi Velilerin, Hacı Bayramların ve benzeri nice güzel insanların coğrafyası. Bizim inşa ettiğimiz medeniyet esasen bir hoşgörü medeniyeti ve Hatay’da bu kavram gerçekten çok güçlü.’dedi.

Hatay’ın, daha fazla tanınır ve bilinir olmayı hak eden bir il olduğunu da vurgulayan Lekesiz, ‘Hatay, tüm kadim uygarlıkların bir şekilde yolunu düşürdüğü bir il. İnsanlık tarihinin izlerini takip etmek isteyenler için günümüzde de birçok ibretlik eseri burada görmek mümkün. İnsanlığın ortak hikayesi adeta Hatay’da yazılmıştır. Dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç ayırımı gözetmeksizin Hataylılar birbirlerini hoşgörü ile sahipleniyorlar. Mevlana’nın tabiri ile sevmekle kalplerin eskimeyeceğine inanıyorlar. Cami, Kilise ve Havra’nın yan yana olduğu, hepsinin cemaatının da iyi günde, tasada ve kıvançta beraber olduğu, insanların birbirinin ne olduğunu, kim olduğunu merak etmediği barış ve hoşgörü iklimidir Hatay. Ne mutlu ki, Hataylılar bu mirasın öneminin farkındalar ve daha da besleyerek gelecek kuşaklara aktarabilmek için ilin tüm dinamikleri üzerlerine düşeni fazlasıyla yerine getiriyorlar. Ben de elimden geldiğince bu iklimin daha da beslenmesine ve güçlenmesine katkıda bulunmaya çalışıyorum. Bu ödülü, sevgiye ve hoşgörüye yürekten bağlı tüm Hataylılar adına alıyorum’ dedi.

 Lekesiz, şiddetin ve nefretin yaygın olduğu bir dünyada, ahlaki ve etik değerleri yüceltmek ve bu değerlerin yeniden inşası için bir araya gelmiş insanlardan kurulan Toplumsal Etik Derneği’nin başkan ve yönetim kurulu üyeleri ile çalışanlarını da kutlayarak teşekkür etti. Toplumsal Etik Derneği Başkanı Ahmet Akgün de, dernek hakkında bilgi vererek, törende ödüle layık görülenlere örnek çalışmalarından ve başarılarından dolayı teşekkür etti.

 Törende, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemal Taluğ ‘Yönetimde Yansızlık Ödülü’, Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki ‘Kültür ve Tarihi Varlıkları Koruma ve Yöneticilik Ödülü’, AKUT Başkanı Ali Nasuh Mahruki ‘Cesaret ve Fedakarlık Ödülü’, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Medikal Onkoloji Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Özet ‘Deontoloji Ödülü’, FOX TV Programcısı Fatih Portakal ‘Tarafsız Gazetecilik Ödülü’, Çorum Hakimiyet Gazetesi Muhabiri Erol Taşkan da ‘Medya Aracılığıyla Sosyal Sorumluluk Ödülü’ne layık görüldü.

Kullanıcı Adı :
Şifre :
Üye Ol   
Sitemizi Nasıl Buldunuz ?
Çok Güzel
Güzel
Fena Değil
Kötü
Copyright © 2011 Toplumsal Etik Derneði - AC Software Solutions