Slide 1 Slide 1
Kurul Hizmetlerimiz Ödül Alanlar Makaleler Medyada Biz Eğitimler Bildirgeler
Ailelere 'kaygıyı artırmayın' Uyarısı - Suna Akgün - Sabah ANKARA / 15.02.2012

 

Psikolog Suna Akgün, üniveriste sınavına girecek öğrencilerin yakınlarına uyarıda bulundu: "Sakın telaşlanma, sen hallersin" gibi cümleler kaygıyı daha çok artırıyor. Bu cümleyi kurmayın.

Gençlerin kaderlerini belirleyecek ve 5 aşamada gerçekleştirilecek üniversite sınavı için geri sayım başladı. Matematik sorularının yöneltileceği Lisans Yerleştirme Sınavı-1 ile yabancı dil sorularının bulunacağı Lisans Yerleştirme Sınavı-5 cumartesi günü gerçekleşecek. Psikolog Suna Akgün, sınav öncesi hem gençlere hem de ailelerine uyarılarda bulunarak, "Bugün kaygıyı artıracak şeylerden uzak durun" önerisinde bulundu.

 

"NASIL RAHATLAYACAKSINIZ ONU YAPIN"

Gençlerin sınavdan bir önceki gün kaygıyı artıracak şeylerden uzak durmasını isteyen Akgün, "Eğer kişi ders çalışarak rahatlayacaksa ders çalışsın. Ya da başka uğraşılar içinde olsun. Akşam üzeri 1 saatlik yürüyüşün ardından alınacak duş kişiyi rahatlatır ve rahat uyumasını sağlar. Uykunun kaçmaması için akşam ağır yemek yemekten kaçınılmalı, kafeinli içecekler fazla tüketilmemeli" dedi.

 

DİKKAT!

Ailelerin çocuklara "Eve çabuk dön", "Dışarıda fazla kalma", "Erken yat" gibi kaygıyı artırıcı sözler söylememesi gerektiğini vurgulayan Akgün, şöyle konuştu: "Sınav öncesi akrabalar genelde gençleri arayarak, başarı dileğinde bulunur. Bu güzel bir davranış. Ancak gençlere, 'Sakın heyecanlanma', 'Sen halledersin' gibi cümleler kurmamalılar. Çünkü bu sözler kaygıyı daha çok artırır."

Akgün, sınavı etkileyen olumsuz davranışlardan birinin ise aile içi şiddet olduğuna dikkat çekti. Anne ve babaların özellikle sınav öncesinde ya da sınav günü birbirlerine karşı hassas davranmalarını isteyerek, ailede yaşanan şiddetin gençleri olumsuz etkileyeceğini söyledi.

Sınav öncesi "uykusuzluk" problemi yaşanmaması için bir kase yoğurt ve kiraz yenilebileceğini anlatan Akgün, "Sabah ise mutlaka beyaz peynir, ceviz yenilmeli. Ceviz aktif düşünmeyi sağlıyor" diye konuştu.

Kullanıcı Adı :
Şifre :
Üye Ol   
Sitemizi Nasıl Buldunuz ?
Çok Güzel
Güzel
Fena Değil
Kötü
Copyright © 2011 Toplumsal Etik Derneði - AC Software Solutions