Slide 1 Slide 1
Kurul Hizmetlerimiz Ödül Alanlar Makaleler Medyada Biz Eğitimler Bildirgeler
Spam Duyurusu

TOPLUMSAL ETİK DERNEĞİ’nden  e-mail,sms,IMS,tweet(sosyal medya haberleşmesi,bazı sesli iletişim bilgileri) hakkında KAMUOYUNA DUYURUDUR:

Başta cep telefonları olmak üzere yukarıda saydığımız ürünleri yapılan spamlar yüzünden kullanamaz duruma gelmiş bulunuyoruz. Günümüzün her anında, bankalardan, cep telefonu şirketlerinden, ticari şirketlerden vb’.den yağmur yağar gibi sms ve sesli mesaj almaktayız. Rızamız alınmaksızın telefon numaralarımız spam yapanların elinde kullanılmaktadır. Hatta bu numaraların para karşılığı dağıtıldığı iddiaları yaygındır.Bu durumdan rahatsız olmayan hiç kimse yok gibidir.

Hukukumuzda spamı (istenmeyen e-mail,sms,IMS,tweet ve sesli mesajlar) yasaklayan bir düzenleme yoktur.Haksız rekabet hükümleri,tüketicinin korunması ve medeni kanun hükümlerine göre engellemeler görünüyorsa da yeterli değildir.

 E-posta sahiplerini spama karşı korumanın en etkin yolunun, bir kanuni düzenleme olduğu açıktır.Yapılacak kanuni düzenlemede iki yol tercih edilebilir;Bunlardan birincisi; kural olarak spam yapılabilir, ancak e-posta sahibinin reddi halinde bir daha yapılmaması;aksi halde cezalandırılma yoluna gidilmesidir.Diğeri ise, spam yapan kimsenin önceden e-posta sahibinden izin almasıdır.

Bir kimsenin; e-adresine onun açık rızası olmaksızın içeriği reklam mahiyetinde olan ve kitlelere gönderilen ve şahsi olmayan postalar gönderilmemelidir. Kişilere gönderilecek spam mahiyetinde. e-postalar için önceden rızası alınmalıdır ve kişi bu rızasından her zaman vazgeçebilmelidir.

Spamın Avusturya hukukunda olduğu gibi tanımlanması ve sonradan müeyyidelerin getirilmesi gerekmektedir. Gerçekten spamı içeriğinden bağımsız olarak tanımlamak ortaya çıkan problemlerin çözümlenmesinde kolaylık sağlayacaktır. Böylece ticari amaç dışında,e-adreslere gönderilen istenmeyen postalara karşı daha etkin bir koruma da sağlanabilinir.

Spam sadece reklam olarak kabul edilmemeli, istenmeyen ve kitlelere gönderilen e-posta olarak tanımlanmalı ve özellikle kimlik gizlenerek, yanlış adres verilerek görünürde e-posta adreslerinden posta göndermek cezalandırılmalıdır.G8’ler içinde Kanada vatandaşlarını spamdan korumak için ilk defa yasal düzenleme yapmıştır.

Toplum olarak bizler de hükümetimizin bir an evvel spamı önleyici yasal düzeleme için harekete geçmesini beklemekteyiz. Durumu kamuoyuna ve ilgilere saygılarımızla duyururuz.

S a y g ı l a r ı m ı z l a…

                                                                                                          30.01.2012

NOT: İstenildiğinde bilgi verilmek üzere; TBMM'de                                  Ahmet Akgün

grubu olan siyasi parti grup başkalıklarına da gönderilecektir.        TED.Yönetim Kurulu adına

                                                                                                             Başkan

İLETİŞİM:

0543 409 29 39

0532 434 32 32

 

Kullanıcı Adı :
Şifre :
Üye Ol   
Sitemizi Nasıl Buldunuz ?
Çok Güzel
Güzel
Fena Değil
Kötü
Copyright © 2011 Toplumsal Etik Derneði - AC Software Solutions