Slide 1 Slide 1
Kurul Hizmetlerimiz Ödül Alanlar Makaleler Medyada Biz Eğitimler Bildirgeler
Psikologların mağduriyetine son verilsin!

Psikologların mağduriyetine son verilsin!
Son günlerde gündeme gelen “Özel Psikolojik Danışma Merkezleri”nin kapatılması ve kapatılma şekli onur kırıcı ve üzücüdür. Sadece bu şekilde çalışan psikologlar değil, bu merkezlerden destek hizmeti alan ve alacak olanlar da şaşkındır. Çünkü psikologlar; toplumun psikolojik anlamdaki gereksinimleri için hizmet vermektedirler.
Serbest çalışan Psikolojik Danışma Merkezleri, toplumdaki talep üzerine doğmuştur. Psikologlar yıllardan beri bir meslek yasalarının olmayışının büyük sıkıntılarını çekmiştir.1928’den beri yürürlükte olan –Tababet ve ?uabatı Sanatlarının Tarz-ı icrasına dair kanun- geçerliliğini yitirmiştir. Psikologlar; hala bu kanunun ilgili maddesine dayalı olarak “ ancak psikiyatristlerle varlığını sürdürebilirsin!”  baskısı altındadırlar.
İnsanlar her gün karşılaştıkları stres-kaygı-psikolojik travma-korku-aile içi sorunlar vb. durumlarda ilaçsız psikolojik destek aramaktadırlar. Arayışlarında; akademik unvanlar değil, “daha önce yardım aldıkları psikologlardan memnuniyetleri” kriter olmaktadır. Kısacası geçmişten gelen baskılar “HİZMET ALANLAR” tarafından delinmiş ve erozyona uğramıştır. Çünkü; çocuk bile olsa, hiç kimseye istemediği halde Psikolojik Danışma hizmeti verilemez.  
Toplumun ruh sağlığı zaten bozuktur. Gazetelerin 3. Sayfa haberleri artık 1.sayfa haberi olmuştur. Neredeyse her gün ailelerin cinnetle yok oluşunu, insanların öfkelerini- streslerini yönetemedikleri için birbirlerine saldırılarını vb. birçok dehşet yaratan olayı medyadan takip ediyoruz. Toplumda bütün dengeler bu kadar bozukken ve psikologlara her alanda gereksinim varken adeta ceza verici, etik dışı uygulamalar kamuoyu nezdinde de üzüntü ile karşılanmıştır.
Birçok yasa değiştirilebiliyorsa 1928’den beri gelen ve üzücü sonuçlarını gördüğümüz Tababet yasası da düzenlenmelidir. Birçok meslek mensubu(diş hekimi- avukat-mimar- mühendis-hemşire vb) gibi, psikologlar da istedikleri takdirde serbest çalışabilmelidir.   Ayrıca;

  1. AB’ ye girme sürecinde olan Türkiye’de Psikologların önü açılmalı, çıkarılacak yasada Psikolojik Danışma Merkezlerinin hizmetleri devlet tarafından desteklenmelidir. Bu hizmetler de tıpkı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri gibi Sosyal Güvenlik kapsamına alınmalıdır.
  2. Ülkemizde uygulaması başlatılan aile hekimliğine, AİLE TERAPİSTİ de eklenmeli her ailenin bir de psikoterapisti olmalıdır. Bu önerimize toplumumuz layıktır. Ve bu öneri; bir ütopya değildir, olması gerekendir.

Psikolog SUNA AKGÜN
TOPLUMSAL ETİK DERNEĞİ BAŞKAN YARDIMCISI   
06/01/2011

Kullanıcı Adı :
Şifre :
Üye Ol   
Sitemizi Nasıl Buldunuz ?
Çok Güzel
Güzel
Fena Değil
Kötü
Copyright © 2011 Toplumsal Etik Derneði - AC Software Solutions