Slide 1 Slide 1
Kurul Hizmetlerimiz Ödül Alanlar Makaleler Medyada Biz Eğitimler Bildirgeler
Bİ​TKİSEL ÜRÜNLERİN PAZARLAMAS​I

SAĞLIK BAKANLIĞI, TARIM ve KÖY İŞLERİ BAKANLIĞI ve RADYO TELEVİZYON ÜST KURULUNU , GÖREVE DAVET EDİYORUZ:

Bazı kişiler; şifalı bitkilerden elde ettikleri preparatlar ve tabletlerle kalp-damar, kolesterol, tansiyon, şeker vb. hastalıkları sözde “alternatif tedavi” olarak gösterip, özellikle yerel televizyon kanallarının da kitlelere kolay ulaşabilme gücünü kullanarak geniş bir pazar alanı oluşturmuşlardır. Hiçbir farmakolojik süzgeçten geçirilmeden elde edilen bu ürünleri halka “kapıdan satış” yöntemiyle yüksek bedellerle pazarlamaktadırlar. Bu yolla; adeta yüksek cirolu bir sektör oluşturulmaktadır. Ciddi ve kronik hastalıklarda, çaresizlik yaşayan halkın duyguları, bazı görsel medya aracılığı ile sömürülmektedir.

Ülkemizde yetişen birçok endemik bitkinin sağlıkta “tamamlayıcı ve koruyucu” şifa kaynağı olduğu bilinmektedir. Doğadaki meyveler, sebzeler, baharatlar ve şifalı bitkiler vücudu hastalıklardan korumaktadır. Ancak; doğal ve bitkisel tedavilerin hijyensiz, farmakolojik süzgeçten geçirmeden ve modern tıp biliminden yararlanmadan yapılmasının sosyal- ekonomik ve sağlık yönünden riskleri vardır.

Halkın sağlığı ile oynanmasını ve umut ticareti yapılarak çıkar elde edilmesini etik bulmuyoruz. Hastaların; hastalıkları ile ilgili tahlil-tetkik vb yapılmadan, “doğru ve kesin tanı” konulmadan, “ dozajı belirlenmemiş” bu ürünlerin kullanılması sonucunda oluşacak risklerin sorumluluğunu kim taşıyacaktır?

Eczanelerin dışında “kapıdan satış” yöntemi ile pazarlanan bu materyallerin ruhsatlandırma ve denetim sorunu, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında çözüme kavuşturulmalıdır. Halkın sağlığından sorumlu olan kurum, ruhsat ve denetim işini üstlenebilmelidir. Bu konudaki yasal boşluklar acilen giderilmelidir.

Ayrıca, gerçek dışı yayın ve reklam yapan görsel medya hakkında Radyo Televizyon Üst Kurulunu da göreve davet ediyoruz.

Saygılarımızla…

AHMET AKGÜN

Toplumsal Etik Derneği Genel Başkanı

25/05/2011

İletişim:

0532 434 32 32

0543 409 29 39

Kullanıcı Adı :
Şifre :
Üye Ol   
Sitemizi Nasıl Buldunuz ?
Çok Güzel
Güzel
Fena Değil
Kötü
Copyright © 2011 Toplumsal Etik Derneði - AC Software Solutions